Dragon N-LOS
Dragon N-LOS
Oprogramowanie Dragon N-LOS przeznaczone jest do predykcji pozahoryzontowej linii radiowej. Systemy łączności troposferycznej (NLOS – No line of Sight) są bardzo ważną częścią infrastruktury militarnej i specjalnego przeznaczenia. Realizacja łączności troposferycznej jest rezultatem rozproszenia sygnału nadawanego w troposferze. Dobór parametrów systemu łączności jest wynikiem analizy przestrzeni rozproszenia jak również geometrii ustawienia anten z jednoczesnym doborem parametrów elektrycznych stacji nadawczo odbiorczej. W obszarze rozproszenia zakładamy brak elementów dyfrakcyjnych a przestrzeń rozproszenia jest wspólną objętością w której skupione są wszystkie rozproszenia cząstkowe. Ze względu na obszar rozproszenia sygnały są niezależne i możemy przyjąć, że są nieskorelowane. Sygnały odebrane przez odbiornik ze wspólnej przestrzeni rozproszenia mają różne amplitudy i fazy jak również różne względne opóźnienia. Należy zaznaczyć, że opóźnienia dla sygnałów wąskopasmowych nie mają dużego wpływu jednak dla szerokości pasm powyżej 3¸4 MHz odgrywają coraz większe znaczenie. Występujące zaniki wąskopasmowe i szerokopasmowe wpływają na sumaryczną stopę błędu BER, korelacja kanałów odgrywa istotną rolę w transmisji i realizacji łączności. Model kanału obejmuje trójwymiarową przestrzeń rozproszenia, moc odbiorczą, wzajemne położenia anten nadawczych i odbiorczych czego wynikiem jest kąt rozproszenia sygnału.
Wzajemna relacja tworzy geometrię przestrzenną która dynamicznie się zmienia w zależności od położenia nadajnika i odbiornika systemu. W przypadku systemów stacjonarnych model geometryczny uwarunkowany jest odległością, ukształtowaniem terenu a zmiana dynamiczna geometrii anten dotycząca przestrzeni rozproszenia uwarunkowana jest warunkami meteorologicznymi co przekłada się na poziom odbieranego sygnału.
Oprogramowanie umożliwia zaplanowanie ustawienia stacji A i B na terenie Polski lub dowolnego kraju a następnie dokonanie predykcji parametrów łącza:
Poprzez wybranie funkcji Profil możemy otrzymać profil histometryczny terenu wzdłuż linii radiowej.
W pierwszym kroku otrzymujemy :
– informację o azymutach geograficznych stacji A i B wraz z kątem elewacji anten uwzględniający najbliższe przeszkody terenowe.
– wysokość stacji n.p.m,
– informację o położeniu GPS stacji,
Oprogramowanie na tym etapie może uwzględnić wysokość podniesienia anten jak i ręczną zmianę kąta elewacji co ma szczególne znaczenie dla wyznaczenia w późniejszym etapie kata rozproszenia sygnału.
Projektant może dowolnie przeglądać strefy bliskie stacji A i B w celu oceny przeszkód terenowych .
Kolejnym krokiem jest zdefiniowanie najważniejszych parametrów systemu :
– Częstotliwość,
– Średnica anten,
– Temperatura,
– Zyski anten,
– Sprawności anten,
– Szerokości wiązek głównych na poziomie (-1dB, -3dB),
– Współczynnika szumów odbiornika NF,
– Minimalny odstęp SNR dla np. QPSK,
– Współczynnika korelacji kanałów N,
– Mocy nadajnika,
– Procentowy czas niedostępności łącza,
– Wilgotności powietrza,
– Ciśnienia atmosferycznego itp.
Następnie dokonując automatycznych niezbędnych obliczeń oprogramowanie dokonuje predykcji kanału NLOS.
Dla potrzeb badań naukowych i sprawdzeń arytmetyki autorzy przedstawiają wiele parametrów trasy wraz predykcją mocy sygnału odebranego. Zestawienie tabelaryczne jest czytelne i pozwala na szybką analizę poprawności wyboru miejsca stacji troposferycznych.
Autorami i właścicielami oprogramowania Dragon N-LOS są firmy WAVECUBE i EFAB. Dystrybutorem oprogramowania jest firma Wavecube. Licencja oprogramowania jest imienna i dożywotnia.